DOMHOUSE MANAGER

Malowanie szafek czyli jak tanio zmienić wygląd starych szafek

Jak Ona To Robi

Szafki były chyba najszybciej przerobionymi meblami w naszym w domu. Odnowienie ich zajęło mi tylko jeden dzień, a w efekcie całe wnętrze przeszło ogromną metamorfozę.  Na pewno to też zasługa stanu samych frontów – gładkie fronty z Ikea nie miały żadnych zarysowań ani zadrapań i nie potrzebowały renowacji, więc taka metamorfoza wyszła nam prawie tak szybko, jak oczekiwanie na frytki w McDonaldzie, a wdzięczny materiał tylko usprawnił całą pracę. To jeszcze raz utwierdziło mnie w przekonaniu, że uwielbiam szwedzki sklep z meblami. Ale jest jeszcze jedna korzyść, którą odkryłam! Takie małe projekty bardzo odprężają – jak niewiele innych rzeczy. Widzicie – wychodzi na to, że wystarczy puszka farby, trochę przestrzeni, wałek i możecie zdziałać cuda 🙂

 

Ale dopływam już do brzegu. Krok po kroku rozpiszę, jak malowanie szafek przebiegało – w naszym przypadku malowaliśmy białe fronty IKEA.

DIY malowanie szafek IKEA

DIY malowanie szafek ikea

 

Krok 1

Wszystkie fronty zdjęłam i położyłam na krześle – tak, aby mieć swobodny dostęp do wszystkich malowanych krawędzi.

 

Krok 2

Odtłuściłam fronty (przemyłam je wodą z niewielką ilością płynu do mycia naczyń), a następnie dokładnie osuszyłam.

 

Krok 3

Fronty szafek przetarłam drobnym papierem ściernym i  dokładnie oczyściłam z powstałego pyłu.

 

Krok 4

Na umyte i wysuszone fronty nałożyłam jedną warstwę farby podkładowej Tikkurila Otex Akvai pozwoliłam jej dokładnie wyschnąć – według instrukcji wystarczy godzina w odpowiedniej temperaturze, aby farba wyschła. Dla pewności dałam jej dwie godziny 🙂

 

*Jeśli malujesz szafki na wysoki połysk, sprawdź, czy nie są one wykończone folią. Jeśli tak, pamiętaj, aby pominąć szlifowanie, ale za to dokładnie odtłuścić powierzchnię, a następnie zastosować grunt do trudnych podłoży Tikkurila Otex Akva”.

 

Krok 5

Czas na nakładanie farby właściwej, czyli tej z docelowym kolorem. Białe fronty szafek nad telewizorem zostały przemalowane emalią Tikkurila Everal Aqua Matt 10 o pięknym, głębokim odcieniu zieleni (N371)

 

Już dwie warstwy wyglądały całkiem dobrze i normalnie tyle by wystarczyło, ale że podeszłam do pierwszej warstwy bardzo zachowawczo i nałożyłam zbyt cienką warstwę – trzecie krycie było niezbędne dla uzyskania idealnego efektu.

 

 

DIY malowanie szafek IKEA

DIY malowanie szafek IKEA

 

DIY malowanie szafek IKEA

Efekt końcowy

DIY malowanie szafek IKEA

DIY malowanie szafek IKEA

DIY malowanie szafek IKEA

DIY malowanie szafek IKEA

 

Po trzech godzinach pracy miałam gotowe fronty, pomalowane i zamontowane na szafkach, a dla kropki nad „i” zamontowałam złote gałki, które pięknie kontrastują z głęboką zielenią i nadają ekskluzywnego charakteru szafkom.

Mała zmiana – duży efekt. Podoba się wam?

 

A jak wam będzie mało, to Tu możecie zobaczyć efekt metamorfozy całego pokoju, 🙂 

 

Jak Ona To Robi

3 komentarze

Leave a Response