Power Kanapki – śniadanie które daje kopa
Kiedy musisz rano wyjść na czas to wszystko się dłuży – mycie zębów i malowanie trwa o wiele dłużej niż zwykle. Szczególnie z dziećmi. I śmiem twierdzić, że nawet jakbym wstawała o piątej rano to zawsze wydarzy się coś, co wydłuży nasze wyjście z domu – czy to nagła potrzeba fizjologiczna czy też zapomniana zabawka.
Z jedzenia śniadań w domu nie zrezygnuję, dlatego tak ważne dla mnie jest, aby śniadania były szybkie, ale też zdrowe i pożywne. To w końcu ono ma dawać energię na cały dzień! Dlatego chcę Wam zaproponować proste sposoby na przygotowanie pożywnych i zdrowych kanapek. Chcę odczarować kanapki – istnieje coś innego niż tradycyjne kanapki z szynką czy z serem 🙂 Wbrew pozorom można niewielkim wysiłkiem przygotować śniadanie, które dostarczy organizmowi witamin i powera do działania…
Oto przykład:
Awokado + pomarańcza + mięta
Humus + Granat + garść orzechów
Jajko z kiełkami
Avocado rozgniecione + jajko na twardo + kiełki
Kiedy miałam anemię, a dzieci nie chciały jeść, dietetyczka poleciła nam, żeby jeść dużo kiełków i dodawać je na kanapki, do sosów i wszędzie tam, gdzie chcemy, a najlepiej skubać je sobie zamiast popcornu. Okazuje się, że ta „mała, zielona trawa” ma bardzo dużo właściwości odżywczych i witamin.
Spośród kilku rodzajów u nas królują kiełki buraka, groszku oraz rukoli (moje ulubione). Jak jeść kiełki? Używamy ich do kanapek i obiadów, na przykład do spaghetti.
Właściwości odżywcze są niezliczone. Pozwól, że przetoczę choć kilka słów na temat tych małych, a zarazem wielkich kiełków.
Kiełki rukoli
Są bogatym źródłem witaminy C. Dostarczają witamin z grupy B i doskonale wpływają na cerę. Zawierają spore ilości cynku, wapnia, żelaza, siarki, magnezu, potasu oraz biotynę, selen oraz mikroelementy – lit i chrom. Rukola stymuluje apetyt, wspomaga trawienie, oczyszcza organizm, polepsza krążenie i – podobno – ma również właściwości afrodyzjakalne…
Kiełki brokuła
Są bogate w witaminy z grupy B, witaminę A i C. Zawierają składniki mineralne: wapń, żelazo, magnez, selen, a także kwasy tłuszczowe omega 3, luteinę, błonnik i antyoksydanty.
Kiełki buraka
Posiadają dużo witaminy A, są także źródłem takich pierwiastków takich jak: selen, potas, magnez, wapń, żelazo. Dostarczają także białka i błonnika. Zaleca się je jeść szczególnie w przypadku anemii. Dobrze wpływają na stan skóry, włosów i paznokci.
Kiełki rzodkiewki
Wspomagają trawienie, poprawiają metabolizm i oczyszczają krew.
Kiełki rzeżuchy
Są popularne tylko podczas świąt wielkanocnych, a powinniśmy jeść je przez cały rok. Zawierają witaminy: A, z grupy B (B1, B2, B3, kwas foliowy), C i K1, minerały: jod, wapń, żelazo, fosfor, cynk, mangan, magnez i potas, zawierają też amigdalinę – witaminę B17. Pobudzają metabolizm i działają moczopędnie.
Jak hodować kiełki?
Ja cały czas myślałam, że jedyne kiełki, jakie mogę przygotować w domu to rzeżucha wysiana na mokrą watę lub ligninę. Dlatego bardzo się cieszę, że jest taki produkt, który umożliwia wyhodowanie kiełków samodzielnie, niewielkim wysiłkiem. Mając gotowe zestawy do wysiewania jedyne, co musimy zrobić to zalać wodą glebę i… gotowe.
Pisałam Wam o tym w tym wpisie. Tylko przypomnę – ten system jest genialny. Kupujesz zestaw: doniczkę, worek jutowy, nasiona – ziemię zalewasz wodą, siejesz i za kilka dni masz gotowe do spożycia kiełki.. A już niedługo w sklepie pojawią się wkłady wymienne ( huura!), która zawierają nasiona i ziemię kokosową, więc nie trzeba kupować za każdym razem całego zestawu tylko uzupełnienie. Super sprawa, bo wtedy plastikowa podstawka jest wielokrotnego użytku.
Proste, a zarazem efektowne śniadania, które dodają powera. Są smaczne, ale i tak najlepiej smakują, kiedy jemy je z rodziną.
Ania
12 grudnia 2018 @ 11:52
Aaaaa, pyszotka! Jako miłośniczka kanapek – biorę wszystkie!!